Image
Τρίτη 28 Ιουνίου 2022 08:53 Αθλητικά

Μεσογειακοί Αγώνες: Ενα χρυσό μετάλλιο και δύο χάλκινα για την Ελλάδα στην δεύτερη ημέρα

Ιδιαίτερα επιτυχημένη ήταν η συγκομιδή της Ελλάδας στην δεύτερη ημέρα των Μεσογειακών Αγώνων του Οράν, με την κατάκτηση ενός χρυσού και δύο χάλκινων μεταλλίων.
Στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν ανέβηκε η Κέλλυ Κυδωνάκη! Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν η ευχάριστη έκπληξη της ημέρας καθώς με δύο νίκες έφτασε στον τελικό όπου αντιμετώπισε την Μαυροβούνια Γιοβάνοβιτς την οποία κέρδισε με 2-1, στα +68 κιλά του καράτε.
Είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στη διοργάνωση, μετά το χρυσό του Διονύση Ξένου, επίσης στο καράτε.
Ακολούθησε το χάλκινο μετάλλιο από την εθνική ομάδα των ανδρών στην επιτραπέζια αντισφαίριση που νίκησε στον «μικρό» τελικό του ομαδικού 3-1 την Ισπανία. Οι Γιάννης Σγουρόπουλος και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος, έβγαλαν μόνοι τους το αγώνισμα από την αρχή ως το τέλος και στη δεύτερη μέρα του Μεσογειακού τουρνουά νίκησαν 3-2 το 2ο φαβορί του αγωνίσματος, την Αίγυπτο. Στα ημιτελικά έχασαν από την Πορτογαλία με 3-1, αλλά στον μικρό τελικό έδειξαν το πάθος και την ψυχή που χρειάζονταν για να ανέβουν στο βάθρο.
Το άλλο χάλκινο πήρε ο Γιώργος Πρεβολαράκης στην πάλη, στην κατηγορία των 77 κιλών. Μετά από ένα φοβερό αγώνα, ο Πρεβολαράκης έμεινε στο 3-3 με τον Αιγύπτιο Αμπουελάτα, αλλά έχοντας πετύχει τον καθοριστικό τελευταίο πόντο, ανέβηκε στην τρίτη θέση και το βάθρο των νικητών.

Post
Αθλητικά Τρίτη 26.03.2024

Άδοξος αποκλεισμός για την Ελλάδα με 4-2 στα πέναλντι στο τελευταίο παιχνίδι πριν τα τελικά του Euro 2024!

Κρίμα κι άδικο για την εθνική του Γουστάβο Πογιέτ, η οποία αποκλείστηκε από τα τελικά του Euro 2024 μετά από ένα ματς θρίλερ στη Γεωργία. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην κανονική διάρκεια και στην

Post

H Eπιτροπή Αθλητών της ΕΟΕ βράβευσε τους αθλητές που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες και έχουν πάρει πτυχίο

H Eπιτροπή Αθλητών της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής βράβευσε τους αθλητές και τις αθλήτριες που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024» και έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τ

Post

Γεωργία – Ελλάδα: Νίκη και φύγαμε για Γερμανία

Η Εθνική Ελλάδας καλείται να κάνει το βράδυ της Τρίτης (26/3, 19:00) το τελευταίο βήμα για να εξασφαλίσει την παρουσία της σε κορυφαία διοργάνωση, 10 χρόνια μετά το Μουντιάλ της Βραζιλίας και 12 ύστερ