Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 22:30 Αθλητικά

Εύκολα η ΑΕΚ τον ΟΦΗ, 3-0 στο ΟΑΚΑ

Με δύο γκολ του Βέρντε και ένα του Μάνταλου η Ένωση επικράτησε εύκολα των Κρητικών.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα φάνηκε ότι θα ήταν μια καλή μέρα για την ΑΕΚ, αφού στο 1ο λεπτό ο Μάνταλος είχε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Δεν το έκανε εκεί, το έκανε τελικά στο 5' με την ωραία κεφαλιά μετά τη σέντρα του Λιβάια (1-0).

Λίγα λεπτά μάλιστα, στο 8', ο Βέρντε έκανε πολύ ωραία ενέργεια απέναντι σε τρεις αντιπάλους και με πλασέ έγραψε το 2-0, βάζοντας από πολύ νωρίς βάσεις νίκης. Η Ένωση, άλλωστε, κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 21' με τον Κρίστιτσιτς για τρίτο γκολ.

Αυτό, τελικά, ήρθε στο 30', όταν οι κιτρινόμαυροι έφυγαν ωραία στην αντεπίθεση και ο Βέρντε, ξανά, τελείωσε όπως έπρεπε τη φάση, ανεβάζοντας το σκορ στο 3-0, με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες και με τον ΟΦΗ να είναι αγνώριστος.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε 100% στην ΑΕΚ και τα πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο, αφού οι κιτρινόμαυροι διατηρούσαν τον απόλυτο έλεγχο και είχαν ευκαιρίες με τον Μάνταλο για να κάνουν το 4-0. Τελικά οι ευκαιρίες χάθηκαν, αλλά αυτό, λογικά, δεν ενόχλησε τον Μάσιμο Καρέρα, ο οποίος είδε από τους παίκτες του αυτά που ήθελε να δει.

Χαλαρό απόγευμα, επομένως, για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, επιβεβαιώνοντας τη συνεχή βελτίωση της από τη στιγμή που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Ιταλός προπονητής, ο οποίος έκανε και τις αλλαγές του στο τελευταίο 20λεπτο δίνοντας ανάσες σε όσους θεωρούσε ότι έπρεπε να δώσει.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Χουλτ, Λόπες, Οικονόμου, Μπακάκης (77' Παουλίνιο), Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (80' Σιμόες), Λιβάια, Βέρντε, Ολιβέιρα (68' Αραούχο).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μπράουν (85' Μαρινάκης), Μεγιάδο (67' Ναμπί), Βίκτορ, Σεμέδο, Βαζ (67' Νέιρα), Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο.

newsbeast.gr
Post
Αθλητικά Πέμπτη 28.03.2024

Παρτιζάν – Ολυμπιακός: Το κανάλι και η ώρα του αγώνα της Euroleague

Αντίστροφα μετρά ο χρόνος για την εκτός έδρας αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Παρτιζάν, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν στόχο το πλεονέκτ

Post
Αθλητικά Τρίτη 26.03.2024

Άδοξος αποκλεισμός για την Ελλάδα με 4-2 στα πέναλντι στο τελευταίο παιχνίδι πριν τα τελικά του Euro 2024!

Κρίμα κι άδικο για την εθνική του Γουστάβο Πογιέτ, η οποία αποκλείστηκε από τα τελικά του Euro 2024 μετά από ένα ματς θρίλερ στη Γεωργία. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην κανονική διάρκεια και στην

Post

H Eπιτροπή Αθλητών της ΕΟΕ βράβευσε τους αθλητές που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες και έχουν πάρει πτυχίο

H Eπιτροπή Αθλητών της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής βράβευσε τους αθλητές και τις αθλήτριες που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024» και έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τ