Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020 22:22 Αθλητικά

Basket League: Ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον ΠΑΟΚ

Με 21/33 τρίποντα ο Παναθηναϊκός δε συνάντησε απολύτως καμία δυσκολία απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Οι προβλέψεις έκαναν λόγο όχι απλά για νίκη των «πράσινων» αλλά και για μεγάλο σκορ, αφού η διαφορά δυναμικότητας είναι πολύ μεγάλη. Κάτι που αποδείχθηκε και στην πράξη, αφού οι Θεσσαλονικείς πέρασαν ένα πολύ δύσκολο 40λεπτο στο ΟΑΚΑ, χάνοντας τελικά με 38 πόντους διαφορά. Και πώς να μη γίνει αυτό από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός «βομβάρδιζε» συνεχώς;

Με τον Ράουτινς να έχει 7/8 τρίποντα (!) μέσα σε 20 λεπτά, τον Ράις να έχει 5/6 και τον Παπαδάκη 3/5 στην τελευταία περίοδο, αντιλαμβάνεται ο καθένας ότι ο ΠΑΟΚ δεν είχε απολύτως καμία τύχη έστω για... τιμητική ήττα. Βασικά, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πρώτη περίοδο (26-21) και στέκονταν αξιοπρεπώς στο ημίχρονο (54-42), για να ξεφύγει εντελώς η κατάσταση στο δεύτερο μισό, όταν και οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ξεσάλωσαν έξω από τη γραμμή των 6.75μ., ανοίγοντας συνεχώς τη διαφορά μέχρι να φτάσουν στο τελικό 117-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 54-42, 86-53, 117-79

newsbeast.gr
Post
Αθλητικά Πέμπτη 28.03.2024

Παρτιζάν – Ολυμπιακός: Το κανάλι και η ώρα του αγώνα της Euroleague

Αντίστροφα μετρά ο χρόνος για την εκτός έδρας αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Παρτιζάν, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν στόχο το πλεονέκτ

Post
Αθλητικά Τρίτη 26.03.2024

Άδοξος αποκλεισμός για την Ελλάδα με 4-2 στα πέναλντι στο τελευταίο παιχνίδι πριν τα τελικά του Euro 2024!

Κρίμα κι άδικο για την εθνική του Γουστάβο Πογιέτ, η οποία αποκλείστηκε από τα τελικά του Euro 2024 μετά από ένα ματς θρίλερ στη Γεωργία. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην κανονική διάρκεια και στην

Post

H Eπιτροπή Αθλητών της ΕΟΕ βράβευσε τους αθλητές που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες και έχουν πάρει πτυχίο

H Eπιτροπή Αθλητών της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής βράβευσε τους αθλητές και τις αθλήτριες που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024» και έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τ