Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2019 23:31 Αθλητικά

Η ΑΕΚ κέρδισε με 2-0 τη Λαμία

H ΑΕΚ, στην «πρώτη» του Κωστένογλου μπροστά στο κοινό της ομάδας, επικράτησε με 2-0 της Λαμίας, καθαρίζοντας τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο με το αυτογκόλ του Πλιάτσικα και το γκολ του Βράνιες.

Από την αρχή της σεζόν η ΑΕΚ δεν έχει ζήσει τίποτα φυσιολογικό αγωνιστικά. Πρόκριση με άγχος επί της Κραϊόβα στη ρεβάνς, εύκολη ήττα από την Τράμπζονσπορ στο ΟΑΚΑ, «άνοιξε πέτρα για να μπω» υποδεχόμενη την Ξάνθη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ματς-κατάθεση ψυχής με τους Τούρκους στην Τραπεζούντα, νίκη-θρίλερ επί του Αστέρα στην Τρίπολη. Το πρώτο ζητούμενο, επομένως, πρέπει να είναι το να ηρεμήσει η ομάδα, να βρει τον εαυτό της και να κάνει κάποια πράγματα που πρέπει να θεωρούνται βασικά αυτονόητα. Οπως, για παράδειγμα, το να παίρνει τη νίκη χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα κόντρα σε υποδεέστερους αντιπάλους στο ΟΑΚΑ. Ακριβώς αυτό που έγινε, δηλαδή, επί της Λαμίας -μπροστά σε σχεδόν 20.000 κόσμο- από το αυτογκόλ του Πλιάτσικα και το γκολ του Βράνιες, ο οποίος νωρίτερα είχε κινδυνέψει με κόκκινη κάρτα...

Η ΑΕΚ μπήκε ορεξάτη στο ματς, είχε δύο σουτ, για ζέσταμα, με τους Μπακάκη - Λιβάια στα πρώτα λεπτά και έδειξε ότι θα έπαιζε κυρίως από τα άκρα. Αρχικά από αριστερά, με τους Λόπες και Αλμπάνη να παίρνουν πρωτοβουλίες, στη συνέχεια από δεξιά με τους Ζεράλντες και Μπακάκη. Θετικοί όλοι τους, αλλά όπως θα αποδεικνυόταν και στη συνέχεια, η σταθερή αξία είναι ο Λιβάια. Οπως και ο Βράνιες, όχι όμως πάντα για καλό... Στο 15', για παράδειγμα, κινδύνεψε σοβαρά να δει κόκκινη κάρτα για τη σφαλιάρα του στον Ρόμανιτς καθώς έτρεχαν, αλλά τελικά ο διαιτητής μετά την εξέταση του VAR αποφάσισε ότι ήταν κίτρινη.

Οπως και να έχει, ο Κροάτης και ο Βόσνιος ήταν αυτοί που θα έκαναν στη συνέχεια τη διαφορά για την ΑΕΚ, η οποία είχε απέναντι της μια καλά οργανωμένη Λαμία. Οι φιλοξενούμενοι έκλειναν σωστά τους χώρους, έχασαν πολύ καλή ευκαιρία με το γυριστό του Καραμάνου στο 27' και γενικά δυσκόλευαν τη ζωή της Ενωσης, η οποία όμως έχει αυτόν που ξέρει να δίνει τις λύσεις σε τέτοιες περιπτώσεις. Στο 37', ένα λεπτό μετά την αναγκαστική αλλαγή της Λαμίας (Βασιλόγιαννης αντί Μπεχαράνο), ο Λιβάια από αριστερά ντρίμπλαρε τον Σάλιακα και προκάλεσε το αυτογκόλ του Πλιάτσικα για το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έστειλε συστημένη την μπάλα, από την εκτέλεση φάουλ, στον Βράνιες για το 2-0.

Και κάπως έτσι -και ενώ ανάμεσα στα δύο γκολ οι Γιακουμάκης και Αλμπάνης απείλησαν- το πρώτο ημίχρονο έκλεισε... όμορφα για την ΑΕΚ, η οποία ουσιαστικά είχε ήδη το τρίποντο στην τσέπη. Απλά, για να είναι απολύτως σίγουρη, η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου έψαξε το τρίτο γκολ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, έχοντας και ένα πολύ καλό σουτ του Κρίστιτσιτς που απέκρουσε ο Βελλίδης. Το 3-0 δεν έγινε εκεί, όπως δεν έγινε ούτε στο 63', όταν ο Λιβάια θα μπορούσε να γράψει κι άλλη ασίστ στέλνοντας την μπάλα -από το κόρνερ- στο κεφάλι του αμαρκάριστου Βράνιες αλλά αυτός, με κάποιο τρόπο, αστόχησε.

Η ΑΕΚ ήλεγχε την κατάσταση, είχε την μπάλα, την κυκλοφορούσε όπως έπρεπε από ένα σημείο κι έπειτα και έριξε τον ρυθμό όσο ήθελε ώστε να πάει σβηστά ως το τέλος του ματς. Αν και ο Βέρντε, στο 84', πήγε επιτέλους να ξεσηκώσει το ΟΑΚΑ με το πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Βελλίδης του το χάλασε...

Oι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Οικονόμου, Λόπες, Κρίστιτσιτς (76' Γαλανόπουλος), Σιμόες, Ζεράλντες (71' Βέρντε), Αλμπάνης (64' Κλωναρίδης), Λιβάια, Γιακουμάκης.

Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βύντρα, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Μπεχαράνο (36' Βασιλόγιαννης), Σάλιακας, Δημούτσος (85' Δημούτσος), Ρόμανιτς (65' Τουράμ), Καραμάνος.

Πηγή: gazzetta.gr

Post
Αθλητικά Τρίτη 26.03.2024

Άδοξος αποκλεισμός για την Ελλάδα με 4-2 στα πέναλντι στο τελευταίο παιχνίδι πριν τα τελικά του Euro 2024!

Κρίμα κι άδικο για την εθνική του Γουστάβο Πογιέτ, η οποία αποκλείστηκε από τα τελικά του Euro 2024 μετά από ένα ματς θρίλερ στη Γεωργία. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην κανονική διάρκεια και στην

Post

H Eπιτροπή Αθλητών της ΕΟΕ βράβευσε τους αθλητές που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες και έχουν πάρει πτυχίο

H Eπιτροπή Αθλητών της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής βράβευσε τους αθλητές και τις αθλήτριες που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024» και έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τ

Post

Γεωργία – Ελλάδα: Νίκη και φύγαμε για Γερμανία

Η Εθνική Ελλάδας καλείται να κάνει το βράδυ της Τρίτης (26/3, 19:00) το τελευταίο βήμα για να εξασφαλίσει την παρουσία της σε κορυφαία διοργάνωση, 10 χρόνια μετά το Μουντιάλ της Βραζιλίας και 12 ύστερ