Image
Κυριακή 20 Αυγούστου 2017 02:33 Αθλητικά

«Χρυσή» η Παίδων στο Eurobasket

Η Εθνική ομάδα Παίδων όχι μόνο πήρε την άνοδο για την Α' κατηγορία, αλλά κατέκτησε και την πρώτη θέση στο Eurobasket Β' κατηγορίας κερδίζοντας στον τελικό την Ολλανδία με 74-60. Από τη πρώτη στιγμή η Εθνική ομάδα Παίδων είχε δείξει τις διαθέσεις της στο Eurobasket U16 Β' κατηγορίας που διεξήχθη στη Σόφια!

Ήταν το φαβορί, το επιβεβαίωνε παιχνίδι με το παιχνίδι και έφτασε στο σημείο να «κλειδώσει» την άνοδο και να κατακτήσει αήττητη με οκτώ νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις το χρυσό μετάλλιο! Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου επικράτησε και της Ολλανδίας στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης με 74-60 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία της στην διοργάνωση.

Οι «οράνιε» αποδείχθηκαν πολύ... σκληροί για να πεθάνουν αφού ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (39-35) ωστόσο στην τρίτη περίοδο η Εθνική πραγματοποίησε ένα επιμέρους 14-3 και πήρε διαφορά 15 πόντων (53-38) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Η Ολλανδία προσπάθησε να αντιδράσει αλλά πλέον ήταν πολύ αργά για τα φοβερά πιτσιρίκια που κατέκτησαν την πρώτη θέση στο τουρνουά.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν και πάλι ο καλύτερος παίκτης της Εθνικής, έχοντας 21 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Σωτηρίου τον ακολούθησε σημειώνοντας άλλους 15 πόντους, ενώ ο Καδράς πρόσθεσε άλλους 13 πόντους. Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-35, 53-38, 74-60

Πηγή: gazzetta.gr
Post
Αθλητικά Τετάρτη 24.04.2024

Έφτασαν στο Ηράκλειο οι πρώτες ομάδες για συμμετοχή στην 3η Ολυμπιάδα Ρομποτικής MRC GLOBAL OLYMPIAD (pics)

Περισσότερα από 80 μέλη ομάδων που θα αγωνιστούν στο πλαίσιο της 3ης Ολυμπιάδας Ρομποτικής MRC GLOBAL OLYMPIAD, έχουν φθάσει στο Ηράκλειο! Πρόκειται για μέλη ομάδων από την Αίγυπτο, τη Βραζιλία, την Τ

Post
Αθλητικά Τρίτη 23.04.2024

Youth League: Πρωταθλητές Ευρώπης οι Νέοι του Ολυμπιακού

Η ομάδα Κ19 του Ολυμπιακού κατέκτησε τo Youth League, επικρατώντας στον μεγάλο τελικό της Μίλαν με 3-0. Η Κ19 του Ολυμπιακού έγραψε ιστορία στην Ελβετία κατακτώντας το UEFA Youth League, αφού διέλυσε

Post
Αθλητικά Δευτέρα 22.04.2024

Ολυμπιακός - Μίλαν 3-0: Τα θρυλικά πιτσιρίκια στην κορυφή της Ευρώπης - Δείτε τα βίντεο

Ο Ολυμπιακός Κ19 νίκησε την Μίλαν με 3-0 και κατέκτησε το UEFA Youth League, ανεβαίνοντας στην κορυφή της Ευρώπης. Θρίαμβος για τον Ολυμπιακό Κ19 που επιβλήθηκε της Μίλαν με 3-0 στον τελικό του UEFA